english
۱۳۹۶ سه شنبه ۴ مهر
معاونت تحقیقات و فناوری
راه اندازي زير سايت مركز رشد فناوري سلامت
: سخن روز
width=6
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت؛ تاسيس صندوقي در وزارت بهداشت براي همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان  معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت؛ تاسيس صندوقي در وزارت بهداشت براي همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت؛ تاسيس صندوقي در وزارت بهداشت براي همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از تأسيس صندوق VC براي همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان خبر داد و گفت: با تأسيس اين صندوق تلاش مي‌كنيم تا در جهت همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان گام برداريم.
به گزارش روابط عمومي معاونت تحقيقات و فناوري، دكتر رضا ملك‌زاده در نشست يك روزه افتتاح Clean Room مركز رشد فناوري و فرآورده هاي دارويي دانشگاه علوم پزشكي تبريز گفت: اتاق‌هاي تميز يكي از امكانات كليدي در توليد محصولات دارويي است كه اميد است دانشگاه علوم پزشكي تبريز مثل هميشه در اين زمينه پيش‌قدم باشد و با افتتاح اين كلين روم گام‌هاي مؤثري در جهت ارتقاي علمي كشور بردارد.

وي با اشاره مختصربه آمار مربوط به افزايش سطح علمي در كشور گفت: در چهل سال گذشته ميزان باسوادي با نرخ قابل توجهي در كشور افزايش يافته است و با پيشرفت هايي كه در زيرساخت هاي بهداشت و درمان كشور انجام شد ميزان نرخ مرگ و مير كودكان و زنان كاهش چشمگيري كرده و نابرابري‌هاي اين نرخ در ميان استان ها نيز كاهش داشته است.

وي افزود: حدود80 درصد از علل مرگ و مير انساني را بيماري‌هاي غير واگير تشكيل مي‌دهد كه اميد داريم با تلاش بيشتر اين نرخ را در سال هاي آتي كاهش دهيم.

وي با اشاره به عوامل خطرزا در ايجاد بيماري‌هاي غير واگير در جامعه امروز تأكيد كرد: رژيم غذايي نامطلوب، پرفشاري خون، چاقي،تحرك ناكافي، سيگار، ديابت، آلودگي هوا، چربي بالا و مخاطرات شغلي ازجمله عوامل مهم خطر آفرين در ابتلا به بيماري‌هاي غير واگير است.

دكتر ملك‌زاده بابيان اينكه بايد براي درمان جمعيت مسن كشور خود را آماده كنيم، افزود: با عوامل ذكرشده بايد خود را براي رويارويي با چالش‌هاي عمده‌اي در آينده آماده كنيم و راه و روش‌هاي مناسبي را با استفاده از مطالعه و پژوهش براي درمان بيماري‌ها بيابيم.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با تأكيد بر اينكه پژوهش و فناوري در دانشگاه‌ها بايد مبناي عمل قرار گيرد، گفت: در بخش پژوهش، رشد خوبي را شاهد بوده‌ايم به‌طوري‌كه 32 درصد از توليدات علمي كشور سهم دانشگاه‌هاي علوم پزشكي بوده است، اين در حالي است كه تنها 12 درصد از بودجه پژوهشي به بخش بهداشت و درمان اختصاص‌يافته است.

وي بابيان اينكه سهم تحقيق و پژوهش در توليد ناخالص ملي خيلي ناچيز است، افزود: درحالي‌كه در كشورهاي پيشرفته دو درصد از توليد ناخالص ملي به توليد علم اختصاص‌يافته است،ازاين‌رو بايد سرمايه‌گذاري ملي را در اين زمينه افزايش دهيم تا بتوانيم در دنيا به رقابت با كشورهاي پيشرفته بپردازيم.

دكتر ملك‌زاده گفت: براي اولين در سال جاري دولت تدبير و اميد اختصاص يك درصد از توليد ناخالص ملي به توليد علم را تصويب كرده است كه اگر تحقق يابد جهش بزرگ علمي را شاهد خواهيم بود.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت تأكيد كرد: حفظ نيروي انساني متخصص، ايجاد محيط امن و باثبات اقتصادي، سپردن امور اجرايي به نيروهاي جوان متخصص و تأمين بودجه و حمايت‌هاي مالي از پژوهش و توسعه علمي ازجمله راهكارهاي تقويت توسعه علمي و فناوري كشور هست.

وي بابيان اينكه بزرگ‌ترين دانشگاه‌هاي دنيا به بخش خصوصي تعلق دارند، اظهار كرد: دانشگاه‌هاي كشور بايد به سمت توليد ثروت و درآمدزايي حركت كنند.

وي از ايجاد صندوق VC براي همكاري با شركت‌هاي دانش‌بنيان خبر داد و گفت: با تأسيس اين صندوق تلاش مي‌كنيم تا با شركت‌هاي دانش‌بنيان در جهت توليد محصولات فناورانه همكاري نماييم.

علم با كيفيت علمي است كه با توليد محصولات دارويي و تجهيزات پزشكي، سلامت جامعه را ارتقا دهد
معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت، درمان و آمورش پزشكي، دانشگاه علوم پزشكي تبريز را از دانشگاه هاي تيپ يك و برجسته كشور دانست و اظهار كرد: كارهاي تحقيقاتي بسيار ارزشمند در اين دانشگاه انجام شده است اما اين روند بايد روز به روز با تلاش محققان دانشگاهي ارتقا يابد تا بتوانيم با دانشگاه هاي مطرح دنيا به رقابت بپردازيم دكتر رضا ملك‌زاده گفت: اساس كار معاونت تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت را حركت در جهت توليد علم با كيفيت دانست و گفت: علم با كيفيت علمي است كه با توليد محصولاتي از جمله محصولات دارويي و تجهيزات پزشكي، سلامت جامعه را ارتقا دهد، در راستاي اين هدف معيار كيفي را در ارزشيابي هاي دانشگاه ها و هم چنين هيات علمي وارد كرده ايم.

وي با بيان اينكه در دو سال اخير بر كيفيت كارهاي علمي در سطح وزارتخانه افزوده شده است، اظهار كرد: در بخش فناوري نيز سعي كرده ايم تا با ايجاد زيرساخت‌هاي موردنياز براي توليد فناوري، زمينه را براي فعاليت استادان دانشگاه و محققان فراهم كنيم كه ساخت و افتتاح كلين روم مركز رشد دانشگاه علوم پزشكي تبريز نيز گامي در همين راستا بود.

وي ادامه داد، ما در دنيا نيازمند همكاري هستيم چرا كه پيشرفت هاي بزرگ در انزوا پديد نمي‌آيد، پيچيدگي علم بسيار زياد شده است و كشورهاي دنيا نياز به تبادل تجربه دارند تا بتوانند كاراتر عمل كنند.

وي افزود: ساخت و افتتاح اين كلين روم، زمينه را براي تبديل ايده هاي نوآورانه به محصولات كاربردي فراهم كرده و درآمدهاي خوبي را نصيب دانشگاه‌ها مي‌كند تا از ميزان وابستگي آنان به بودجه دولتي بكاهد.

دكتر ملك‌زاده با اشاره به ايجاد زيرساخت هاي توليد علم نيز گفت: آزمايشگاه جامعي براي توليد علم راه اندازي كرده ايم كه به كل دانشگاه‌ سرويس ارائه دهد، همچنين در اين راستا مطالعه كوهورت را نيز در شبستر و خامنه راه اندازي كرديم كه زيرساختي پنجاه ساله براي توليد علم و تحقيقات با كيفيت محسوب مي‌شود.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت با اشاره به راه اندازي طرح رجيستري در دانشگاه ها تاكيد كرد: اين طرح همان ثبت بيماري هاست بر اين اساس كه تمامي بيماران از يك نوع بيماري را در يك نظامي جمع كرده و ضمن ارائه امكانات و خدمات موردنياز اين بيماران، تحقيقات لازم براي درمان سريع تر و بهتر آنان توسط محققان انجام مي‌شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه براي سوق دادن اساتيد دانشگاه به سوي توليد علم مفيد و فناور محور، كارگاه‌هاي آموزشي متعدد برگزار مي‌شود، گفت: با برگزاري اين كارگاه ها سعي مي‌شود تا استادان دانشگاه را به سوي توليد علم با كيفيت و فناور محور سوق دهيم كه نتيجه آن ارتقاي سلامت جامعه در همه ابعاد خواهد بود.

شبكه مطالعاتي كوهورت شبستر بهترين كوهورت كشور ازنظر امكانات

دكتر ملك‌زاده كوهورت شبستر را ازنظر امكانات و كارهاي تحقيقاتي بهترين كوهورت كشور عنوان كرده و گفت: هدف ما افزايش حجم اين مطالعات است، بنا داريم تا پايان ارديبهشت ماه حجم آن را به 10 هزار نفر برسانيم كه بعد از رسيدن به اين تعداد، هدف بعدي ما رسيدن به حجم 30 هزار نفر خواهد بود.

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت سيستم بروكراسي و حمايت كند از بخش خصوصي را از نواقص بزرگ موجود در كشور دانست و گفت: تلاش داريم تا اين موانع را برداريم، ما هم اكنون در ابتداي راه هستيم اما سيستم سنتي موجود در وزارتخانه آمادگي مواجهه با تغييرات را ندارد. جديدا پكيج اطلاعاتي با 50 بند را فراهم و تمامي بخش‌ها را به رعايت آن ملزم كرده ايم.

دوران پساتحريم فرصتي استثنايي براي تبادل اطلاعاتي با دنيا

وي فرصت ايجادشده در دوران پساتحريم را استثنايي و بسيار مغتنم دانست و گفت: محققان ما بايد از اين فرصت استفاده كرده و با دنيا به تبادل‌نظر بپردازند تا شاهد جهش علمي در كشور باشيم.

دكتر ملك‌زاده راجع به ايجاد شبكه‌هاي ارتباطي بين مراكز تحقيقاتي كشور خاطرنشان كرد: اتصال شبكه‌هاي اطلاعاتي 15 دانشگاه كشور با ايجاد شبكه كوهورت و اتصال هم‌زمان آن‌ها با چندين دانشگاه خارج از كشور ازجمله اين اقدامات است كه باعث مي‌شود با اين همكاري رشد خوبي را در تمامي زمينه‌ها شاهد باشيم.

گفتني است: كوهورت قوي‌ترين نوع مطالعات سبب‌شناختي به شمار مي‌رود، اما به دليل طولاني بودن آن و بالا بودن تعداد نمونه موردنياز نسبت به ساير مطالعات مشاهده‌اي هزينه بسيار بالايي نياز دارد. در طرح كوهورت يك جمعيت هدف تعيين مي‌شود كه بايد شامل افراد منطقه باشد در اين جمعيت هدف ازنظر سلامتي در مدت طولاني مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند
تاریخ درج خبر: 1394/12/18 منبع: صفحه اصلي وب سايت معاونت تحقيقات و فناوري
نام نویسنده:
leftcornertop/rightcornertop
leftcornerbottom/rightcornerbottom/
width=8
تعداد بازدیدکنندگان امروز 8 تعداد بازدیدکنندگان دیروز 22 تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 19107 تعداد کاربران بر خط 0 تعداد کاربران لاگین بر خط 0
Powered by DorsaPortal