مرکز رشد فناوری سلامت
۱۴۰۰/۹/۷
1398/03/05
معرفي كتاب
اگر تنيس دوست داشتيد و يا در دهه 90 ميلادي به دنيا آمده بوديد، غيرممكن بود نام اسطوره دنياي تنيس يعني آندره آغاسي را نشنيده باشيد !

امانوئل آغاسي پدر آندره - ارمني ايراني تبار
امانوئل آغاسي پدر آندره – ارمني ايراني تبار
پدرش، امانوئل آغاسي، از ارامنه ساكن ايران بود كه در كاروان بوكس المپيك ايران نيز حضور داشت.
اما به آمريكا مهاجرت كرد و در شهر نوادا با مادرش يعني اليزابت آشنا شد. مادر آندره آغاسي، سرطان سينه داشت كه توانست بر آن غلبه كند و سرطان را شكست دهد.

آندره از دوران كودكي، مبارزه براي پيروزي را از مادرش يادگرفت.
او استعداد عجيبي در تنيس داشت. پدرش او را ساعت ها با خود به نزديك ترين زمين تنيس محل زندگي شان يعني بيش از 30 كيلومتر دورتر ميبرد تا تمرين كند و از همان دوران كودكي استعدادش را در اين بازي نشان داد.

تا جايي كه پدرش بر سر بازي تنيس پسرش شرط بندي بزرگي با يكي از صاحبان زمين تنيس انجام داد؛ پدر آندره كه از استعداد و توانايي پسر 13 ساله اش مطمئن بود، به يكي از زمين هاي تنيس نزديك محل زندگي شان رفت و پس از كنسل شدن مسابقه بزرگي كه قرار بود صاحب زمين با يكي از تنيسورهاي مشهور انجام دهد به وي پيشنهاد بازي با پسرش را داد.

زمين دار تنيس اين پيشنهاد را قبول نميكرد و پدر آندره مجبور شد به وي پيشنهادي وسوسه انگيز بدهد «حاضرم بر روي خانه ام شرطبندي كنم، اگر پسرم باخت خانه ام براي تو ميشود…» صاحب زمين تنيس آقاي Brown پذيرفت درحالي كه به پدر آندره هشدار داد ممكن است پسرش ببازد، اما او قبول نكرد.

بازي شروع شد و پس از دو سِت، آقاي براون راكت تنيس اش را پس از باخت اين دو سِت بر روي زمين گذاشت و گفت كه شرطبندي را باخته است.

براي اولين بار، آندره توانست به كمك استعدادش پولي براي خانواده اش دست و پا كند و اين اولين موفقيت بزرگ وي بود. پس از اين، پدرش او را در بهترين مدرسه تنيس آمريكا يعني مدرسه مربوط به Nick Bollettieri ثبت نام كرد.

اما پس از سه ماه رفت و آمد از پس خرج و مخارج اين مدرسه تنيس بر نيامد و روزي كه براي انصراف پسرش از مدرسه نزد مدير اين مدرسه آقاي Bollettier رفت، مدير مدرسه گفت «آقاي آغاسي، لازم نيست شما هيچ پولي پرداخت كنيد، آندره تا آخرين روز مدرسه اش ميتواند رايگان آموزش ببيند… او استعدادي دارد كه تا به امروز در هيچ كودكي نديده ام.»

آندره آغاسيموفقيت هايي كه آندره آغاسي در طول دوران زندگي اش بدست آورد كم نيست،براي مثال :

قهرمان تنيس دنيا در طول ده سال – 1990 تا 2000
برگزيده شده به عنوان يكي از بهترين تنيسورهاي كل تاريخ ورزش تنيس
بهترين سرويس زننده تاريخ بازي تنيس
داراي هشت قهرماني گرند چمپيون
طلاي المپيك 1996
برنده 4 مدال طلاي بازي ها استراليايي
و …
اما هيچكس از درون زندگي آندره آغاسي اطلاع چنداني نداشت تا وقتي كه كتابش را با عنوان «آشكار» منتشر كرد و همه را پس از چندين سال دوري از ميادين ورزشي، بهت زده كرد.

او در اين كتاب بسيار هيجان انگيز، داستان موفقيت هاي خودش را نوشت و گفت كه چطور شب ها قبل از خواب هميشه خودش را تصور ميكرده كه قهرمان گرند چمپيون بوده و مردم براي وي دست ميزدند و كاپ قهرماني را بالاي سرش ميبرده.

آندره از روزهايي نوشته كه پس از صدها شكست پي در پي در مدرسته تنيس، در اوج تنهايي و دوري از خانواده يادگرفت «به جاي داشتن بقا، بايد يادبگيريد بجنگيد و آنچه را ميخواهيد بدست آوريد.»

ما در اين مقاله بهترين نكاتي كه آندره آغاسي در كتابش براي خواننده ها به رشته تحرير درآورده است را ميخواهيم با شما مرور كنيم؛

درس شماره يك | شما با خودتان بازي ميكنيد، نه رقيب تان
آندره آغاسي مي نويسيد «زندگي راجع به برتري بر ديگري يا شكست رقيب نيست؛ بلكه پيروزي بر خودتان است.» شما چطور اين كار را انجام ميدهيد؟ فقط كافيست روزي 1% بهتر از روز قبل تان باشيد… كار سختي نيست؟ امتحان كنيد.

ذهن شما، نقش زيادي در موفقيت ها و شكست هاي شما دارد.
اكثر اوقات ذهن شما، رقيبت و دشمن نامرئي شماست كه اجازه نميدهد موفق شويد. او را بشناسيد و بدانيد كه هيچ دشمني قوي تر از دشمن دروني نميتواند جلوي شما را براي رسيدن به برترين ها بگيرد.

درس شماره دو | آنچه كه احساس ميكنيد مهم نيست، كاري كه انجام ميدهيد مهم است
در طول روز، همه ما طيف وسيعي از احساسات مختلف را در خودمان احساس ميكنيم، بعضي از اين احساسات مخرب اند مثل احساس ترس، تنفر، حقارت و بعضي ديگر باعث قدرت گرفتن ما ميشوند.

اگر ميخواهيد همانند اسطوره تاريخ تنيس، موفقيت هاي بزرگي بدست آوريد بايد بلد باشيد بر روي احساسات تان كنترل كامل داشته باشيد. در اينده نزديك دوره اي در سري دوره هاي #صفرتاصدويك با موضوع مديريت احساسات خواهيم داشت كه كمك زيادي به شما خواهد كرد.

اما فعلا، كافيست يادبگيريد چطور احساسات منفي را با احساسات مثبت جايگزين كنيد. زيرا احساسات شما، علت فعاليت هاي دروني (افكار) و رفتار شما ميشوند.

درس شماره سه | ميتوانيم يادبگيريم عاشق چيزهايي شويم كه از آنها نفرت داريم
آندره در كتاب به دوراني اشاره ميكند كه سخت زير بار فشار تمرين بايد طاقت مي آورد چون نبايد عنوان قهرماني را به كسي ديگر ميداد. او مي نويسد «بارها از تمرين تنيس نفرت پيدا كردم. بارها تصميم گرفتم اين ورزش را كنار بگذارم… اما اين كار را نكردم چون در اين صورت شكست را قبول كرده بودم قبل از اينكه رقيبم مرا شكست دهد.»

تلاش سخت، دليل موفقيت در هر كاري است وارد آن ميشويد.
بدون تلاش هيچ موفقيت بزرگي حاصل نميشود؛ هيچكس با نشستن در خانه و فكر كردن به ايده هاي بزرگ موفق، ثروتمند و مشهور نشده.

نمونه ديگر از موفقيت هاي پس سختي محمدعلي كلي، بوكسور پرآوازه آمريكايي است.

درس شماره چهار | احساسات بد مدت زمان بيشتري با شما خواهند بود تا احساسات خوب
اگر كتاب آندره را بخوانيد، از اعماق وجود يك قهرمان آگاه ميشويد «در دنياي رقابت، باختن سخت ترين قسمت يك رقابت است. شما وقتي رقابت يا مسابقه اي را باختيد، احساس بد و شكست، ده برابر بيشتر و طولاني تر با شما خواهد ماند تا احساسي كه پس از پيروزي بدست مي آوريد»

همه ما تجربه شكست يا پيروزي را داشتيم؛
اما ميدانيم كه تلخي شكست به مراتب عميق تر و تاثيرگذارتر است از شيرينيِ شكست. پس حتي براي دوري از چشيدن طعم تلخ شكست هم شده بايد سخت تلاش كنيد تا پيروز شويد.

درس شماره پنج | ترس، آتشِ درون توست
در هيچ برهه اي از زندگي تان، ترس از وجود تان بيرون نمي رود. در واقع، زماني ترس از وجودتان بيرون ميرود كه مرده باشيد. بدون ترس، ما نميتوانيم به موفقيت برسيم.

وقتي نترس باشيم، بي احساس ميشويم.
وقتي هيچ انگيزه اي براي فرار از ترس نداشته باشيم، نميتوانيم به دنبال پيشرفت و پرورش مهارت هايمان برويم.

اجازه بدهيد ترس انگيزه شما براي ادامه باشد و نه مانعي براي عدم تحرك. (قبل از آندره ما اينجا به شما گفته بوديم)

درس شماره شش | فكر نكنيد، احساس كنيد
آخرين فصل كتاب «آشكار» آندره توسط همسر (خانم استفاني) نوشته شده است. او مي نويسد «از آندره يادگرفته ام براي رسيدن به اهدافم، زياد فكر نكنم. زياد فكر كردن باعث ميشود خودمان را از رسيدن به اهداف مان دور كنيم. ما بايد بيشتر احساس كنيم تا فكر. احساس انگيزه قوي تري به ما ميدهد تا منطق.»
اين كتاب هنوز ترجمه نشده و به ايران نرسيده است. اما توصيه ميكنيم به محض ديدن آن در فروشگاه هاي ايران حتما تهيه كنيد و بخوانيد. يكي از كوتاه ترين راه هاي تبديل شدن به يك قهرمان، مانند قهرمانان فكر و رفتار كردن است.
تعداد بازدید:
85
نویسنده:
منبع:
آدرس شهركرد- رحمتيه - دانشگاه علوم پزشكي شهركرد- دانشكده پزشكي - طبقه سوم
كدپستي : 8813833435           تلفن: 33351040-038
دور نگار : 33351041-038
تاریخ بروز رسانی 1400/09/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal