مرکز رشد فناوری سلامت
۱۴۰۱/۹/۱۲
شركت سهامي خاص
از جمله شركت هايي كه در ماده 20 قانون تجارت به آن اشاره شده است، شركت سهامي است .شركت هاي سهامي به دليل كثرت سرمايه ، تعدد شركاء و تنوع و گستره فعاليت ، مهم ترين ، بزرگ ترين و فعال ترين نوع شركت در ميان شركت هاي موجود به حساب مي آيند .
مواد اصلاحي قانون تجارت شركت سهامي را به دو نوع تقسيم نموده است :
1. شركت سهامي عام
شركت سهامي عام ، شركتي است كه سرمايه آن به سهام تقسيم شده و مسئوليت صاحبان سهام ، محدود به مبلغ اسمي سهام آن هاست.
2. شركت سهامي خاص
شركت سهامي خاص، شركت بازرگاني است و سرمايه آن كه قانوناَ در موقع تاسيس از يك ميليون ريال كمتر نخواهد بود، به سهام تقسيم شده و كليه سهام آن به وسيله سهام داران تعهد و تامين مي گردد و مسئوليت صاحبان سهام كه تعداد آن ها نبايد كمتر از سه نفر باشد، محدود به مبلغ اسمي سهام آن هاست. سرمايه ي شركت سهامي خاص بوسيله ي خود موسسين تامين مي شود .
سهام شركت هاي سهامي خاص در بورس اوراق بهادار قابل خريد و فروش نيست اما توسط افراد به سهولت قابل معامله مي باشد.
شركت هاي سهامي صرف نظر از نوع فعاليت تجاري محسوب مي شوند بدين معنا كه شركت سهامي اگر فعاليت آن بازرگاني و تجاري هم نباشد تجاري محسوب مي شود . ( از هفت نوع شركت تجاري فقط شركت هاي سهامي مي توانند موضوع عمليات خود را غير بازرگاني قرار دهد).
برخلاف شركت هاي سهامي عام ، تشريفات تشكيل و ثبت شركت سهامي خاص ساده است. به همين دليل ، تاسيس اين نوع شركت بيشتر از ساير انواع شركت ها مورد استقبال قرار گرفته است.
در شركت‌هاي سهامي خاص، همانند شركت با مسئوليت محدود و بر خلاف شركت تضامني، مسئوليت هر يك از سهامداران در مورد بدهي و زيان هاي شركت محدود به مبلغ سرمايه‌ گذاري شده در شركت است و در صورت عدم كفايت مجبور نيستند اموال شخصي خود را در اين راه مصرف كنند.
شركت هاي سهامي خاص نسبت مسئوليت محدود داراي اعتبار بيشتري بوده و اغلب براي افرادي كه امور بازرگاني، عمراني، شركت هاي بيمه، توليدي و… انجام ميدهند مناسب است.
اخذ وام براي شركت هاي سهامي خاص بسيار راحت تر بوده و معمولاَ تا سقف ده برابر سرمايه شركت امكان اخذ وام و اعتبارات از بانك ها يا موسسات مالي امكانپذير است.
سهولت نقل و انتقال سهام : از آن جاييكه سرمايه سهامداران در شركت هاي سهامي به قطعات كوچكتري به نام سهام تقسيم گرديده و بعضاَ اين سهام بي نام نيز مي باشد ، لذا نقل و انتقال آن داراي سهولت ويژه اي است.
ويژگي هاي ثبت شركت سهامي خاص Privately held company عبارت است از :

در نام شركت قبل از اسم شركت يا بعد از آن كلمه خاص بايد اضافه شود و اين كلمه در كليه نوشته هاي شركت و آگهي ها بايد رعايت گردد.
سرمايه شركت سهامي خاص به وسيله خود مؤسسين تأمين مي شود و حق صدور اعلاميه پذيره نويسي را ندارند.
سرمايه شركت حداقل بايد يك ميليون ريال باشد.
هيئت مديره شركت سهامي خاص حداقل بايد از 5 نفر باشد.
شركت سهامي خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد.
شركت سهامي خاص نمي تواند سهام خود را براي پذيره نويسي يا فروش در بورس اوراق بهادار يا توسط بانك ها عرضه نمايد يا با انتشار آگهي و اطلاعيه يا هر نوع اقدام تبليغاتي براي فروش سهام خود مبادرت كند.
تعيين هيات مديره در شركت هاي سهامي : بر اساس ماده 170 قانون تجارت شركت سهامي به وسيله يك هيات مديره از طريق صاحبان سهام انتخاب شده اند.

شرايط لازم اوليه جهت ثبت شركت سهامي خاص
حداقل 3 نفر عضو اصلي در شركت كه به سن قانوني رسيده باشند. (18 سال تمام)
اعضا هيئت مديره بايد حداقل از 2 نفر تشكيل گردد و اعضا و هيئت مديره بايد حداقل دارنده يك سهم باشند و اعضا و هيئت مديره نبايد داراي سوءپيشينه كيفري باشند.
حداقل سرمايه شركت بايد صد هزار (100.000) تومان باشد. طرفين بايد 35 % مبلغ تعهد شده را در حساب بانكي افتتاح شده واريز نمايند.
شركت سهامي خاص
تاریخ به روز رسانی: 1398/02/04
تعداد بازدید: 1519
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
آدرس شهرکرد- رحمتیه - ساختمان جدید مرکز رشد جنب سبف جدید و ازمایشگاه بهداشت 
کدپستی : 8813833435           تلفن: 33351040-038
دور نگار : 33351041-038
تاریخ بروز رسانی 1401/09/11
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal