مرکز رشد فناوری سلامت
۱۴۰۰/۹/۶
1398/03/19
هر هفته با يك كتاب
كتاب سنگفرش هر خيابان از طلاست اثر كيم وو چونگ، مدير و موسس كمپاني دوو است. اين كتاب مجموعه‌اي از يادداشت‌هاي كيم وو چونگ خطاب به كشورش است كه بعد از گردآوري به شكل يك كتاب در آمده است. اين كتاب در كره تبديل به پرفروش‌ترين كتاب شد و به دليل پيام‌هاي جهاني‌اش يكي از موفق‌ترين كتاب‌هاي جهان نيز، لقب گرفته است.

كيم‌وو – چونگ پس از جنگ كره، با دستان خالي يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي دنيا را تاسيس كرد. شركت او با كشتي به چك‌اسلواكي اتومبيل صادر مي‌كند، در ايرلند ويديو توليد مي‌كند و در «سيليكون ولي» در كاليفرنيا مديريت بخش طراحي ريز‌تراشه‌هاي كامپيوتر را به عهده دارد. ديگر محصولات شركت او مانند «پونتياك لومان» ليفت تراك‌هاي «كاتر پيلار» و قطعات مختلف هواپيماهاي «بوئينگ» و نيز قطعات كامپيوتري «ليدينگ ادج» بازار آمريكا را احاطه كرده است.

پشت جلد كتاب سنگفرش هر خيابان از طلاست آمده است:

شما بايد با كيم‌وو چونگ آشنا شويد، نه تنها به اين دليل كه پسربچه فقيري بود كه با تلاش و كوششي وصف‌ناپذير، گروه صنعتي دوو را با بيش از 25 ميليارد دلار فروش ساليانه تاسيس كرد و يا به اين دليل كه رهبران جهان، نبوغ افسانه‌اي او را در كار و تجارت ستوده‌اند؛ شما مي‌بايست با وي آشنا شويد، زيرا سرگذشت وي مجموعه‌اي از راهنمايي‌هاي خلاقانه و كاربردي در راه رسيدن به موفقيت در كار و زندگيست.
 
خلاصه كتاب سنگفرش هر خيابان از طلاست
 
همان‌طور كه اشاره شد، اين كتاب مجموعه‌اي از يادداشت‌هاي كيم‌وو چونگ خطاب به مردم كشورش است. در مقدمه كتاب آمده است كه: «كيم در اين كتاب با احساسات فراوان از موفقيت‌هايش سخن مي‌گويد: «من هيچ‌گاه مانند يك انسان ديوانه براي كسب درآمد ناچيز كار نكرده‌ام»؛ او از انجام كارهايي كه ديگران آنها را غيرممكن مي‌دانند لذت مي‌برد.»

كتاب از 4 قسمت و 52 فصل تشكل شده است. هر فصل به طور خلاصه موضوعي را بررسي مي‌كند. 4 قسمت اصلي اين كتاب عبارت است از:

  • روياپردازي
  • مديريت
  • رشد كردن
  • رهبري
به عنوان نمونه، فصل‌هاي قسمت اول كتاب كه 8 مورد است شامل اين موارد مي‌باشد: تاريخ متعلق به روياپردازان است / فلسفه من در زندگي: چرا من از بدو تولد خوشبين بودم / چگونه روياهاي سازنده داشته باشيم / تفريح من كار كردن است / دنياي بزرگي در انتظار توست / اقليت خلاق / چه كسي نابغه را از خواب بيدار مي‌كند؟ / خوشبختي واقعي چيست؟

چرا اسم كتاب «سنگفرش هر خيابان از طلاست» انتخاب شده است؟

هر كجا مي‌روم سريعاً متوجه مي‌شوم چگونه مي‌توان در آن جا تجارت را آغاز كرد، من روزي به مزاح گفتم همه خيابان‌ها از طلا پوشيده شده‌اند پس خودم هم به سراغ آن رفتم، البته بسياري از مكان‌ها نيز وجود دارند كه با طلا پوشانده نشده‌اند و تجارت و پول درآوردن در آن جا آسان نمي‌باشد و نياز به كار سخت و طاقت‌فرسا دارد، البته من اين موضوع را صرفا جهت نشان دادن طرز تفكرم بيان كردم.

كتاب را مي‌توان يك كتاب انگيزشي – مديريتي دانست كه براي بسياري از افراد مي‌تواند كتاب جذابي باشد. راهكارهاي مديريتي نيز در اين كتاب آورده شده است اما بحث اصلي كيم‌وو چونگ در اين كتاب انگيزه دادن به جوانان است. كيم‌وو چونگ از جوانان كره و از جوانان سراسر دنيا مي‌خواهد كه خودشان را باور داشته باشند و براي پيشرفت خودشان و كشورشان تلاش كنند.

كتاب سنگفرش هر خيابان از طلاست با مقدمه‌اي زا لوئيس كارار شروع مي‌شود كه به بحث در مورد كارهاي كيم‌وو چونگ مي‌پردازد. در همان صفحات اول كتاب، به تحسين كيم پرداختم و با خودم فكر مي‌كردم كه اين آدم چقدر بزرگ و با عظمت است. وقتي ماجراي كودكي كيم را مطالعه مي‌كنيد و بعد در ادامه موفقيت‌هاي شگفت‌انگيز او را مي‌خوانيد شما هم به وجود چنين آدمي افتخار مي‌كنيد. كيم با كارهايي كه انجام داد اقتصاد كره را دوباره زنده كرد و نقش مهمي در بهبود وضعيت كره ايفا كرد.
معرفي كتاب  

كيم جوانان هر كشوري را غنيمت آن كشور مي‌داند و اعتقاد دارد جوانان بايد روياپردازان بزرگي باشند و با تمام توان سخت تلاش كنند. او در كتابش مي‌نويسد: «در كودكي حتي يك سكه هم در جيبم نبود اما روياهاي بزرگي در سرم بود.» به شخصه وقتي كتاب را تمام كردم، لذت بردم و بسيار خوشحال شدم كه با شخصيت و افكار كيم بيشتر آشنا شدم و به همه افراد مخصوصا جوانان هم توصيه مي‌كنم اين كتاب را مطالعه كنند.

در اينجا ذكر يك نكته شايد لازم باشد. ممكن است در برخورد اول اين كتاب هم صرفا يك كتاب موفقيت‌گونه با حرف‌هاي انگيزشي باشد. حقيقت اين است كه در دنياي امروز كتاب‌هاي موفقيت و حرف‌هاي از اين دست، قدرت خود را از دست داده‌اند. اما نبايد فراموش كنيم كه اين كتاب توسط چه كسي نوشته شده است. كيم‌وو چونگ كسي است كه مي‌گويد: همه خيابان‌ها از طلا پوشيده شده‌اند پس خودم هم به سراغ آن رفتم. او مرد عمل است و با يك تاسيس يك شركت جهاني اين موضوع را ثابت كرده است. 
 
تعداد بازدید:
22
نویسنده:
منبع:
آدرس شهركرد- رحمتيه - دانشگاه علوم پزشكي شهركرد- دانشكده پزشكي - طبقه سوم
كدپستي : 8813833435           تلفن: 33351040-038
دور نگار : 33351041-038
تاریخ بروز رسانی 1400/09/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-
Powered by DorsaPortal